Plesne

Leto je už za nami a nám ostali len fotky a spomienky na dni plné slnka, tepla, kúpania sa a iných letných radostí. Niektorým však ostalo viac než to.

Nesprávna strava spolu s vyšším množstvom cukru a alkoholu môžu oslabiť náš imunitnýsystém. Takto oslabená imunita nás neochráni pred rôznymi plesňami a baktériami, ktoré na nás číhajú na kúpaliskách, plážach alebo iných verejných priestranstvách. Ani si neuvedomíme a zrazu necht na nohe vyzerá inakšie ako na začiatku leta. Čo s tým? V prvom rade treba znova posilniť imunitný systém, znížiť príjem alkoholu, cukru a miesto toho zaradiť hlavne viac zelenej listovej zeleniny, potraviny  bohatého na vitamín C, zinok, selén a …. Ale to nechcem teraz rozoberať.

Skôr sa chcem zamerať na konkrétne rady ako sa toho zbaviť “zvonku”:

  • keďže baktérie a plesne prekvitajú hlavne v kyslom prostredí, je potrebné im toto prostredie zmeniť na čo najviac zásadité. Na to je veľmi dobrá magnéziová soľ, ktorú dostať v lekárni. Niekde ju predávajú pod názvom ”Živá soľ” (magnéziová soľ je aj veľmi silné preháňadlo, preto sa vám možno spýtajú lekárňach na čo ju potrebujete). Rozmiešajte ju v teplej vode – 2 polievkové lyžice na liter vody, a v tomto roztoku si každý večer namáčajte postihnuté nechty. Ten istý roztok môžete použiť aj niekoľko dní po sebe. Opakujte každý večer, minimálne 2 týždne.
  • po kúpeli si na postihnutý necht priložte roztlačený cesnak, prelepte a nechajte pôsobiť cez noc. Cesnak je dosť agresívny a po pár dňoch sa pokožka okolo nechta môže začať odlupovať. Vtedy treba prestať a pokračovať až keď sa pokožka upokojí a zahojí.
  • ráno je dobré na postihnuté miesto aplikovať pár kvapiek éterického oleja z eukalyptusu, levandule, čajovníka alebo oregana.
  • necht treba často a čo najviac strihať. Nožničky je dobré dezinfikovať, aby sa pleseň nepreniesla aj na iné nechty.

Ak necht zožltne, tak to znamená, že liečba zaberá. Potrvá síce pár mesiacov, kým necht vyrastie, ale túto procedúru nemusíte dodržiavať po celú dobu. Stačí 2 až 3 týždne. Keďže postihnuté miesto je zožltnuté, tak pekne vidíte koľko ešte musí vyrásť. Ak bola pleseň až pri lôžku nechta, tak je dobré túto procedúru preventívne zopakovať po 6 mesiacoch.

Tento obsah bol zaradený v Starostlivosť o pokožku. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *