Čím sladiť … IV. časť

Téma o sladidlách je nevyčerpateľná a po dvoch sirupoch si posvietime na prášky.
Tieto dva druhy sladidiel pochádzajú síce z prírody, ale pri obidvoch je potrebná vysoká miera spracovania a tak sa natíska otázka či sú stále “prírodné”.

Stévia je rastlina podobná mäte, ktorá je 30-50 krát sladšia ako rafinovaný cukor. Pochádza z južnej Ameriky a dá sa pestovať aj u nás na Slovensku. Zelené listy alebo prášok z nich je prírodné nespracované sladidlo, vhodné hlavne na ochutenie nápojov a čajov.
stéviaVýroba – biely prášok je extrahovaná látka, Rebaudiana A, ktorá je 300 krát sladšia ako cukor. Vysušené listy sa vylúhujú vo vode, potom sa pomocou etanolu a metanolu izoluje rebaudiana. Tekutá stévia je menej spracovaná a pri jej výrobe nie je potrebné tak veľa chemikálií ako pri prášku. Dávkovanie a sladenie je tiež jednoduchšie pri tekutom extrakte.
Stévia má pozitívny vplyv na triglyceridy, cholesterol, hnačku, cukor v krvi, vysoký krvný tlak, záhu, kožné problémy ako napr. ekzém. Je výborná pre diabetikov, pri kvasinkových ochoreniach, rakovine a neobsahuje žiadne kalórie. Nevýhoda je, že niektoré produkty zanechávajú pachuť v ústach.
V 80-tych rokoch sa objavili štúdia, ktoré poukazovali na škodlivé účinky stévie na reprodukčné orgány. V roku 2008 sa však stévia začala označovať ako bezpečná.

Prášok zo stévie sa dá používať aj pri pečení, len nemá taký objem ako cukor. Chýbajúci objem môžete doplniť vlákninou ako napr. inulín. A možno sa vám koláč vydarí aj bez náhradnej vlákniny. Kľudne ju však môžete vyskúšať do krémových dezertov alebo rôznych guličiek.

Zo všetkých týchto foriem je najideálnejšie používať sušené listy stévie. Predsa len, v takomto stave je vo svojej prirodzenej forme, narozdiel od kvapiek a prášku, ktoré sú vyrobené v laboratóriu.

Brezový cukor znie tak prirodzene, ale proces, pri ktorom z brezovej kôry vznikne sladký biely prášok, asi nie je moc prirodzený. Ďalší názov je xylitol a ten už možno naznačuje chemický proces.
brezovy cukorVyrába sa z brezy, a v dnešnej dobe dosť často aj z klasov kukurice. Rôznymi procesmi filtrácie, čistenia, miešania a zahusťovania sa oddeľuje cukor od ostatných zložiek. Čistý xylitol je biely kryštalický prášok, ktorý vyzerá a chutí ako cukor. Môže sa používať do pečenia v pomere 1:1 s klasickým cukrom.
Xylitol má nízky glykemický index (GI) 7 – v porovnaní s cukrom, ktorý má 68. Udržiava nízku a stabilnú hladinu krvného cukru. Pomaly sa vstrebáva a trávi, takže navodzuje pocit sýtosti. Neškodí zubom a má o tretinu menej kalórií ako repný cukor, pri rovnakej sladivosti. Je vhodnou alternatívou pre diabetikov, v prvom rade, však treba naučiť naše chuťové bunky na menej sladkého.
Pri nadmernej konzumácií môže spôsobovať kŕče, nadúvanie, a v ojedinelých prípadoch hnačku. Takže určite by ho nemali konzumovať ľudia so slabším tráviacim systémom.

Xylitol sa používa v produktoch zdravej výživy, napríklad v žuvačkách, cukríkoch, zubných pastách, nosných kvapkách a sprejoch. Xylitol a iné prírodne sa vyskytujúce náhrady cukru patria do skupiny cukrových alkoholov a nazývajú sa polyoly. Polyoly, ako vyplýva z ich názvu, majú viacuhlíkové atómy. Ďalej tam patrí – maltitol, sorbitol. Hoci sú to výťažky z rastlín a stromov, vyrábajú sa hlavne v laboratóriách.

Tento obsah bol zaradený v Potraviny. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Čím sladiť … IV. časť

  1. Spätné upozornenie: Čím sladiť … III. časť | Zdravie bez liekov

  2. Spätné upozornenie: Čím sladiť … V. časť | Zdravie bez liekov

  3. Pastyco povedal:

    Dobry den, mam tomu rozumiet tak, ze xylitol je nevhodny pre deti (5 rokov)? Vsade pisu nieco ine, dokonca aj lekari ho odporucaju, vo Finsku ho testuju na detoch a teraz citam vo vasom prispevku, ze moze sposobovat epilepsiu. Odkial mate prosim tieto info? Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *