Čím sladiť … V. časť

V minulej časti som písala o alternatívnych kryštálových cukroch. V tejto časti zavítame do exotických krajín, odkiaľ pochádzajú ďatle a kokosové palmy. Táto vzdialenosť ich možno trochu predražuje, ale za tú cenu dostanete prírodné a minimálne spracované sladidlá, ktoré sú bohaté na živiny.

20031108-006(PB080241)Datle sa u nás tradične objavovali hlavne na Vianoce, teraz si ich môžeme dopriať kedykoľvek. Odporúčam kupovať bio datle, ktoré nie sú sírené a hlavne zbytočne prisladzované. Výhoda je, že sú prírodné, sladké a bohaté na vlákninu. Datle príliš nezaťažujú slinivku a obsahujú hlavne horčík, fosfor a draslík. Sú ideálnym zdrojom na doplnenie energie, dôležitých minerálov a niektorých vitamínov pri dlhých behoch alebo turistických túrach.

V receptoch ich môžete použiť vo forme vlastnoručne vyrobenej pasty. Pastu pripravíme nasledovne – datle zalejte horúcou vodou, nechajte zmäknúť a potom rozmixujte ručným mixérom. Množstvo vody si regulujete podľa toho akú konzistenciu chcete. Môžete používať pri osladzovaní nápojov, dezertov, vločiek, atď.
Zo sušených datlí sa vyrába aj cukor – datle sa dlho sušia, sušia a sušia, až sa nakoniec sa pomelú. V obchodoch zoženiete už aj hotový datľový sirup.

kokos cukor Kokosový cukor, niekedy sa nazýva aj palmový cukor, no nenechajte sa spliesť. Je medzi nimi rozdiel.
Výroba – Kokosový cukor sa získava z kvetov kokosovej palmy. Nektár sa 2x denne ručne zbiera a potom sa pomaly zohrieva, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť. Vyzerá ako hnedý trstinový cukor, len kryštáliky sú jemnejšie. Oproti klasickému cukru je o niečo menej sladký, nie je taký chrumkavý a vôbec nechutí ako kokos. Má skôr jemne kávovo-karamelovú príchuť. Jeho GI je okolo 35 a je vhodnou alternatívou pre diabetikov. Je bohatý na draslík, horčík, zinok a železo a nájdeme v ňom aj B vitamíny a vitamín C. Na Slovensku ho dostať vo forme kryštálov a aj tekutého nektáru.
Jednou z výhod je aj ekologická udržateľnosť, pretože sa nič neničí. Jedna palma produkuje nektár aj 20 rokov a produkuje o 50 až 75% viac cukru ako trstinový cukor, aj to iba pri pätine zdroja.
Jedinou nevýhodou je, že palma dokáže produkovať buď nektár/cukor alebo kokosy. Čiže ak sa farmári zamerajú na nektár, tak ceny kokosového oleja, múky a kokosu môžu ísť prudko hore.

Na záver ešte zopár viet aj o palmovom cukre. Na trhu už môžete zohnať dva druhy: jeden sa vyrába z miazgy stromu, podobne ako javorový sirup. Hotový produkt vyzerá ako malé tvrdé svetlohnedé koláčiky. Druhý sa produkuje rovnako ako kokosový cukor a aj podobne vyzerá. Najväčší rozdiel nimi je, že palmový cukor má vyšší glykemický index ako cukor kokosový, čo nepoteší hlavne cukrovkárov.

 

Tento obsah bol zaradený v Potraviny. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *