Môže črevná mikroflóra ovplyvňovať náš mozog?

Keď som prvý krát počula o tom, že by mali nejaké mikroorganizmy ovplyvňovať moje správanie, nálady, či dokonca aj hmotnosť, bola som mierne prekvapená. Ale aj zvedavá. Preto som sa tejto téme začala venovať oveľa viac  a prečítala si niekoľko štúdií.
Dalo by sa o tom popísať veľa, pokúsim sa vám to však čo najjednoduchšie vysvetliť. K týmto riadkom ma inšpirovalo jedno video (viď. link nižšie), ktoré ma zaujalo svojím spracovaním a myšlienkami.

Gut bacteria might guide the workings of our minds

Krátky sumár videa a článku:
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, z čoho sa skladá naše telo? Možno ešte neviete, že sa skladáme hlavne z rôznych mikróbov, a v porovnaní s ľudskými bunkami prevládajú až 10:1. Dalo by sa povedať, že sme viac mikrób ako človek. Mikróby predstavujú všetko vo vnútri nášho tela, ale aj vonku – baktérie, vírusy, plesne, prvoky. mikroby
Nemusíte hneď siahať po mydle a dezinfekcii, tieto mikróby sú naši priatelia, pomáhajú nám udržiavať imunitu a rovnováhu. Nepriateľmi sa stávajú iba ak sa poniektoré premnožia a nastane nerovnováha. To sa väčšinou stáva pri kombinácii týchto faktorov – nadmerné užívanie antibiotík, nesprávna strava a stres. Väčšina detí zdedí časť mikróbov práve od svojej matky, kedy je počas pôrodu vaginálnym kanálom doslova pokryté všemožnými baktériami. Dieťa narodené cisárskym rezom je o toto ochudobnené, a práve v tejto skupine detí je vyšší výskyt alergií. Ak sa k tomu pridá časté užívanie antibiotík už od narodenia, každodenná dezinfekcia a čistenie, tak ten základ je veľmi slabý. Pozitívne ovplyvniť to môžete dojčením a ponechaním dieťaťa nech sa občas zašpiní, hrá aj v zemi a hline, aby bolo vystavené čo najväčšiemu spektru mikróbov. Vytvára to dobrý základ do ďalšieho života.
Každý z nás si počas nasledujúcich rokov buduje vlastný “svet mikróbov” ovplyvnený hlavne stravou a prostredím. Ich úloha je, ako je vysvetlené vo videu nižšie, “naučiť náš imunitný systém rozoznať, čo je nepriateľská jednotka a zlikvidovať ju”. imunita a mikroby
Tieto mikróby sa nachádzajú na rôznych miestach – ústa, nos, pod pazuchami, na rukách, nohách, chrbte alebo na hlave. Ale najväčšia kolónia je práve v našich črevách. Tam pomáhajú bojovať proti infekciám, posielajú odkazy bunkám a dokonca pomáhajú regulovať koľko energie spálime alebo koľko tuku si uložíme.
Ak tento náš mini ekosystém nefunguje tak, ako má, môže to viesť k rôznym chorobám, ako napríklad – astma, alergie, crohn, ulceratívna kolitída, obezita, rakovina hrubého čreva. Ale môže súvisieť aj s úzkosťou, depresiou, autizmom alebo bipolárnou poruchou. Obnoviť a rozmnožiť dobré baktérie nám môžu pomôcť probiotiká, či už v strave alebo v kapsuliach. A netreba zabúdať aj na prebiotiká – potravu pre tieto malé baktérie. Je to hlavne vláknina vo forme zeleniny.

Táto teória je ešte veľmi mladá, ale objavuje sa čoraz viac dôkazov, ktoré ju potvrdzujú.

Čo nie je spomenuté vo videu sú štúdie, ktoré naznačujú, že to, aký máme v črevách mikrosvet, ovplyvňuje aj to, ako sa cítime.mikroflora
V tejto štúdii pozorovali vedci dve skupiny myší – agresívne a bojazlivé. Keď im spravili transplantáciu a výmenu mikroflóry, tak zistili zmeny v aktivite mozgu a správaní sa. Ustráchané myši sa nebáli, boli odvážnejšie a tie agresívne sa ukľudnili.
Dr. Emeran Mayer sa zas snaží nájsť toto spojivo medzi tráviacim traktom a mozgom u ľudí.
Podobný pokus sa robil na tučných a chudých myšiach. A keď sa vymenila mikroflóra, tak chudé myši pribrali a tučné naopak schudli.
Možno to súvisí preto, že práve v tráviacom trakte máme najviac nervových zakončení. A možno práve preto máme niekedy motýle v bruchu.

Ďalšie zaujímavé video na túto tému od gastroenterologičky Dr. Robyn Chutkan si môžete pozrieť tu – Live dirty, Eat clean! 

Ako sa cítite vy? Myslíte, že vaša mikroflóra “kvitne” alebo to skôr vyzerá ako v katastrofickom filme. Nikdy nie je neskoro a vhodným prístupom a stravou sa všetky tie malé prospešné mikróby môžu znova rozrásť.

foto a video zdroj: http://www.npr.org

Tento obsah bol zaradený v Dokumenty, Starostlivosť o pokožku, Tehotenstvo, Zdravie. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Môže črevná mikroflóra ovplyvňovať náš mozog?

  1. Darca krvi povedal:

    Tak toto je dobrý článok! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *