Chcete zdravé dieťa?

Položili by ste svoje dieťa do špinavého kočíka, postieľky plnej chemikálií alebo do iného prostredia, ktoré by mu mohlo uškodiť a negatívne ovplyvniť jeho zdravie na celý život? Nie?! Tak mu teda vytvorte správne prostredie, z ktorého bude počas svojich prvých mesiacov čerpať len výživné látky.

Korene zdravia
Tak ako sú korene stromu skryté pred naším zrakom, tak isto sú schované aj korene nášho zdravia. Tie začnú klíčiť v tme a teple maternice a prijímať živiny z tela matky. Môžete mať to najlepšie bio semienko, ale keď pôda nie je dostatočné úrodná, tak nedodá dostatok živín ani plodu. Od zdravého základu sa odvíja celková stavba rastliny, odolnosť voči chorobám a vonkajším vplyvom.

Koľko času venujete svadobným prípravám, stavbe domu? 10, 20 mesiacov?
A koľko času venujete starostlivosti o vaše telo a príprave pre vaše dieťa? Mesiac? Týždeň? Deň?

Dieťa dostáva všetky základné prvky pre svoje telíčko z matkinho tela. A preto sa oplatí venovať aspoň krátky čas (3 až 6 mesiacov) pred počatím tomu, aby malo dobrý štart do života.
Starostlivosti a zdravej výžive pred počatím sa však neprikladá žiadny dôraz, napriek tomu, že je to to najdôležitejšie obdobie pre vývoj nového človiečika. Akékoľvek nedostatky a omyly môžu napáchať veľké, často aj nenapraviteľné škody. Vajíčka sú veľmi krehké a môžu sa poškodiť už 100 dní pred ovuláciou.

Správne prostredie pre vývoj dieťatka vytvoríte zlepšením stravovacích návykov a životného štýlu. Štúdie (následky nedostatku kyseliny listovej a B vitamínov, vývoj imunitného systému, sila vitamínov) dokazujú, že zlepšené stravovacie návyky a životný štýl zvyšujú pozitívne výsledky pre plodnosť, počatie, tehotenstvo a zdravotný stav po tehotenstve.

Predpríprava pred počatím znižuje tieto riziká:

  • Potrat
  • Prejavenie sa zdedených genetických chorôb u dieťaťa
  • Vrodené anomálie
  • Zamĺknutý potrat
  • Problémy počas tehotenstva
  • Pôrodné komplikácie a akútny cisársky rez
  • Popôrodná depresia
  • Problémy počas dojčenia

A čo spermie?
Príprava pred otehotnením by sa mala týkať oboch strán, pretože vajíčka a spermie majú rovnaký vplyv na počatie a zdravie plodu. Muži by nemali ani v tomto ohľade zaostávať, pretože kvalita spermie je dôležitá, spermia predsa tvorí 50% embrya a vytvorenie nových spermií trvá až 120 dní. Mužova úloha sa nekončí doručením spermie, ale mal by byť oporou počas celého tehotenstva, a to aj v stravovacích návykoch.

Nedostatky vo výžive a ich následky
Materstvo je vyčerpávajúce obdobie pre telo a môže trvať aj pár rokov kým sa prejavia následky. Bábätko si od matky zoberie všetko čo môže. Preto matka potrebuje dobré zásoby vitamínov a minerálov. Tehotenstvo je totiž stres po viacerých stránkach -psychický, biologický, fyzický, stres z prostredia a emočný. Ich prejavy môžu byť rôzne a každý sa s tým vyrovnáva inakšie.

Práve nedostatočná pozornosť predpríprave budúcich rodičov ma priviedla k tomu, aby som sa viac venovala práve tejto oblasti. Veľa ľudí v mojom okolí, vrátane mňa, strávili väčšinu detstva v ambulanciách u doktorov, neskôr na liečeniach, a užívaním rôznych liekov, ktorých vedľajšie účinky zanechali následky do dnes. Mnohé vrodené ochorenia sú práve dôsledkom  nedostatočnej informovanosti a pochybení, ktorých sa vo výžive dopustili naši rodičia. Neopakujte ich chyby.

Chcete mať zdravé dieťa?
Ak áno, myslite na jeho zdravie čo najskôr. Čím skôr začnete, tým bude zdravšie. A keď neviete ako začať a ktorou cestou sa vydať, ja vám môžem pomôcť nájsť ten najvhodnejší spôsob pre vás a vaše dieťa.